снимка pixabayТова, че България влезе в чакалнята на еврозоната и банковия

...
снимка pixabayТова, че България влезе в чакалнята на еврозоната и банковия
Коментари Харесай

Агенция: Въвеждате еврото най-рано през 2023 г.

снимка pixabay

Това, че България влезе в чакалнята на еврозоната и банковия съюз на Европейския съюз (ЕС) е позитивно за кредитния рейтинг на страната и слага постоянна рамка за продължение на промените и фискалната дисциплинираност, макар че рецесията с ковид отслаби обществените финанси, написа Investor.bg .

Сайтът цитира отчет на рейтинговата организация Scope Ratings, която акцентира, че присъединението на България към валутния механизъм ERM II е забележителна стъпка към интеграцията на икономическата и финансовата системи на страната ни с тези на еврозоната.

От февруари 2019 година Scope прави оценка България с рейтинг BBB+ със постоянна вероятност. Агенцията счита, че формализирането на влизането във ERM II и банковия съюз би помогнало за по-нататъшно понижаване на рисковете пред финансовата система, валутата и насочените към експорт браншове поради забележителната експозиция на стопанската система на страната към еврото.

Според организацията България ще прекара най-малко 2 години във валутно-курсовия механизъм. Най-ранната дата за присъединение към еврозоната е 1 януари 2023 година „ Вярваме, че идният дълголетен интервал преди приемането на еврото ще поддържа положителна рамка за промени, което ще благоприятства икономическата и институционална непоклатимост и конвергенция “, разяснява Денис Шен, анализатор от Scope.

„ Бихме очаквали, че държавното управление ще резервира същия ангажимент за промени, забележим през годините преди влизането в ERM II, ориентиран към обезпечаване на конвергенция на приходите, устойчива фискална политика, възстановяване на външната и финансова непоклатимост и справяне с институционалните и управническите ограничавания. Въпреки това, използването в избрани области може да се окаже предизвикателство “, показва Шен.

С присъединението си към банковия съюз от 1 октомври ЕЦБ ще поеме надзорни функционалности във връзка с значимите български банки в тясно съдействие с Българската национална банка.

„ Приемането на България във ERM II е дълго чакано и значимо достижение в икономическата история на страната, само че идната глава за влизане в еврозоната няма да бъде директна и ще изисква деликатно осъществяване на маастрихтската конвергенция, както и други критерии, да вземем за пример подсилване на независимостта на централната банка, справяне с корупцията и правосъдния недостиг “, споделя Шен.

„ От четирите критерии за конвергенция, намаляването на повишения бюджетен недостиг през 2020 година, насъбран заради рецесията в публичното опазване на здравето, е жизненоважно, както и гаранциите, че инфлацията не надвишава референтните темпове на растеж “, добавя анализаторът.

Данните демонстрират, че през юни растежът на потребителските цени понижава до 0,9% на годишна база, показва организацията. Високият растеж на разноските за труд преди рецесията обаче води до доста отклоняване - междинната инфлация за дванадесетте месеца до март 2020 година е 2,6% по отношение на референтната стойност от 1,8%.

„ Тъй като равнището на Брутният вътрешен продукт на глава от популацията в България възлиза на 50% от междинното за еврозоната съгласно стандартите за покупателна дарба през 2019 година (въпреки че това съставлява забележителен прогрес по отношение на 39% от 2008 г.), основен миг в механизма на валутния курс ще бъде поддържане на непрестанно доближаване на приходите, като в същото време се съблюдават критериите за конвергенция на разпоредбите за ценова непоклатимост “, показват от Scope.

Икономическата непоклатимост на България през идващите години ще бъде подкрепена от мощния външен бранш, показват още от организацията. Излишъкът по настоящата сметка на стопанската система се разшири до 5,1% от Брутният вътрешен продукт през годината до май 2020 година България записва годишни остатъци по настоящата сметка от 2016 година Валутните запаси възлизат на 25,1 милиарда евро през юни 2020 година, което се равнява на към 3,1 пъти краткосрочния външен дълг – много над 15,1 милиарда евро през януари 2015 година

„ Силните запаси съставляват забележителна отбрана, повишавайки доверието на вложителите в българската валута през идния интервал в ERM II “, споделя Шен.

Scope чака държавният дълг да нарасне до към момента ниските 26% от Брутният вътрешен продукт през 2020 година по отношение на 20% през 2019 година, на фона на значими фискални запаси в размер на 8,5% от Брутният вътрешен продукт. Бюджетният баланс ще се утежни до -5,5% от Брутният вътрешен продукт тази година, от 2,1% остатък през предходната година, поради въздействието на рецесията, предвижда организацията.

" Прогнозираме доста икономическо стесняване от 7% през 2020 година, защото България претърпява забележителна втора вълна от ковид ", споделя Шен. „ Това тежи на фискалната динамичност, макар че последните данни на България за фискалната дисциплинираност при прекосяването на стопанската система към приемане на еврото и постоянният капацитет за напредък от почти 2,5% в средносрочен проект ще помогне да се обърне нарастването на обществения дълг през 2020 година и да се подсигурява устойчива траектория на дълга след рецесията “, заключава той.

Съобщете ни, в случай че видите неточности и нередности в публикацията или мненията. Пишете непосредствено на [email protected] . Ще обърнем внимание!

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието последните вести - такива, каквито са, от Света, България и Варна!

Изпращайте вашите фотоси на [email protected] когато и да е на дежурния редактор!

За реклама виж - https://petel.bg/advertising-rates.html.

Прочети тук - Защо e добре да рекламирате бизнеса си с ПР изявления в уеб страницата Petel.bg

" Ако се отнеме свободата на словото, тогава тъпите и безмълвни могат да бъдат водени като овце на кръвопролитие . " Джордж Вашингтон

Призоваваме властта да не основава ненужно напрежение и да не нарушава главните полезности, върху които се крепи Европейски Съюз.

Личните свободи, като ценене на персоналния живот, независимост на мисълта, на изразяването на мнение и на информация, са предпазени с Хартата на главните права на Европейски Съюз.

Неспазването на тези правила подкопава устоите и разяжда като недоброкачествен израстък ДНК-то на съюза. Води до напрежение в обществото ни.

Свободата на Словото е предпазена и обезпечена от Основния закон, на който се крепи цяла България - Конституцията.

Призоваваме за съблюдаване на предписанията и ограниченията, само че посредством осъзнатост, а не посредством упорито всяване на суматоха и боязън.

Пазете възрастните и хронично болните хора.

Нечистоплътно и рисково е потреблението на страха на хората за трупане на политически рейтинг.

Информирайте се от достоверни източници!

Не вярвайте на организация "Една Жена Каза ". Търсете първоизточника извора на информацията в непознатите медии! Не вярвайте на всеки преводен материал без да видите оригинала. Не вярвайте на всеки материал в непознатите медии.

Те постоянно търсят сензации и драматизъм, тъй като, за разлика от множеството медии в България, се намират в действителна пазарна конкурентна среда и тематиката "Ковид 19 " им носи преимущество над останалите, посещаемост, гледаемост, тираж и пари. Доверете се на разсъдъка си, а не на страстите и страха си. Преценете дали материалът търси пазарноориентирана сензационност, дали обслужва политически ползи или желае да ви осведоми въз основата на научни експертни данни и числа.
Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР